دکتر بابک اعتمادی

دکتر بابک اعتمادی دانشنامه‌نویس، فرهنگ‌نگار، نویسنده، مدرس و پژوهشگر معاصر ایرانی است.

شمار آثار وی به بیش از ۴۰ کتاب می‌رسد و به‌عنوان یک فرهنگ‌نگار کاربردی، به نگارش واژه‌نامه‌های فارسی اهتمام ورزیده است. او همچنین آثار متعددی در زمینه دانشنامه‌نویسی با تمرکز بر کتب مرجع عمومی از خود بر جای گذاشته است. از ایشان به دلیل تحقیقات و آثارش به‌عنوان یک دانشنامه‌نویس نوین یاد می‌شود.

وی آفریننده واژه‌نامه «فرهنگ دکتر بابک اعتمادی» است. این کتاب، دارای بیش از ۱۵۰۰۰ مدخل بوده و با صرف بیش از ده سال، از مهم‌ترین آثار ایشان به شمار می‌رود. این فرهنگ دربرگیرنده شرح و معانی مداخل ادبی، اجتماعی، علمی، صنعتی، عمومی، اعلام تاریخی و جغرافیایی و دیگر رشته‌های علوم است.

وی پدیدآورنده دائره‌المعارف جامعی همچون «دانشنامه دانستنی‌ها» می‌باشد که شامل بیش از ۲۴۰۰ مقاله است. فرهنگ اعلام «نامداران»، شرح مفصلی از سرگذشت مشاهیر بوده و «دانشنامه تفکر برتر» و «دانشنامه ۹ جلدی مدرسه» گردآوری گستره وسیعی از مفاهیم عمومی می‌باشند.

آثار نوینی که به ترتیب رویدادهای زمانی نگاشته شده‌اند مانند فرهنگ‌های محبوب «سال به سال»، «علم بشر از ابتدا»، «اختراعات انسان از ابتدا» و دانشنامه «جنگ» ازجمله آثار انتشاریافته اوست و دائره‌المعارف «تاریخ» موضوعات گوناگون را به‌صورت ابتکاری از جنبه تاریخی مورد بررسی قرار می‌دهد.

«اولین پزشک خانواده» یک منبع مناسب جهت معرفی انواع بیماری‌های فیزیکی و روانی در قالب یک دانشنامه مصور بوده و «دائره‌المعارف تغذیه» به شرح و بسط تغذیه مدرن و سنتی در قالب یک کتاب واحد می‌پردازد. دیگر فعالیت‌های او در حوزه علوم پزشکی، کتب مرجعی مانند «پزشکی و سلامت» و «دانشنامه بدن انسان» است.

 

ادبیات کودک و نوجوان

ایشان با اولین اثر خود، «مجموعه ۶ جلدی گنج دانش»، به دنیای ادبیات کودک و نوجوان شناسانده شد که بارها در ایران به چاپ رسیده است. برجسته‌ترین آثاری که وی در زمینه ادبیات کودک و نوجوان از خود به‌جا گذاشته است، دائره‌المعارف دوجلدی تصویری «دانشنامه جامع دانش‌آموز» و همچنین «فرهنگ تصویری دبستان» نام دارند که از منابع غنی ادبیات نوجوان به شمار می‌آیند.

از دیگر آثار وی در حوزه کتب موردعلاقه این سنین می‌توان از «کتاب مرجع خردسال»، «دانشنامه دانشمند جوان»، «دائره‌المعارف محصل»، «دانشنامه کارتونی من»، «موجودات افسانه‌ای» و «دانشنامه نوجوان» نام برد. این کتب، مراجعی برای مفاهیم پایه با چیدمان الفبایی همراه با گرافیک ابداعی هستند.

 

دیگر آثار

نامبرده ده‌ها کتب مرجع دیگر در زوایای مختلف علوم، سیاست، تاریخ، جغرافیا، فرهنگ، هنر، رایانه، فناوری، فضا، ورزش، انتخاب رشته، طبیعت، جانوران، گیاهان، محیط‌زیست، دیرینه‌شناسی، جاذبه‌های توریستی و انرژی هسته‌ای از خود به‌جای گذاشته است.

 

بومی‌سازی آثار

وی بر این عقیده است که ترجمه صرف اثرهای خارجی هویت ایرانی ندارد و پاسخگوی نیاز خوانندگان، به‌ویژه در دوران تحولات شگرف اجتماعی، علمی و فرهنگی در ایران و جهان نیست. درنتیجه در آثارش به همسنگ کردن مطالب با نیاز جوانان ایرانی و نیازهای فعلی جامعه علمی ایران همت گمارده و به واردات صرف و برداشت مقلدانه از غرب بر حذر بوده است، بدان معنا که در آثارش با یک رویکرد ملی‌گرایانه، به فراخور هر بخش توجه وافری به تاریخ، فرهنگ و دانش ایران باستان، ایران پس از اسلام و ایران معاصر و معرفی دستاوردها، انجمن‌ها و پژوهشگران کشور در دل مفاهیم اصلی داشته است.

 

مدیریت و تدریس

ایشان با اخذ مدارک تحصیلات تکمیلی خود در رشته آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه کمبریج انگلستان با تخصص امتحانات استاندارد، سابقه سال‌ها تدریس در کشورهای مختلف در حوزه امتحاناتی چون TOEFL، IELTS، CPE، SAT، GRE، GMAT و LSAT را دارا می‌باشد.

نامبرده طرف شور ارگان‌های پژوهشی و تحقیقاتی و طراح دوره‌های آموزشی در این زمینه بوده و مدیریت و نظارت آموزشی بر مؤسسات مختلف را در سابقه خود دارد. همچنین انجام امور مصاحبه تخصصی آزمون‌های استخدامی جذب اساتید نهادها و امور کارشناسی تألیف و گردآوری امتحانات مربوطه و برگزاری دوره‌ها و سمینارهای تربیت مدرس و کارگاه‌های متدولوژی را عهده‌دار می‌باشد.

فرهنگ دکتر بابک اعتمادی:

تعداد فرهنگ‌ها و یا واژه‌نامه‌های یک زبان، نمایانگر میزان اهمیت یک کشور به زبان و دیرینه آن جامعه و پیشرفت در این زمینه است. فرهنگ‌های زبان، نقش بسیار مؤثری در ادبیات و همچنین آموزش عمومی جامعه دارند و این آموزش است که می‌تواند آدمی را از خرافات و وهم رهانیده و دید او را نسبت به زندگی حقیقی‌تر ‌نموده و لذت زندگی را افزایش ‌دهد.

این مجلد از سری مجلدات جامع ۴۰ جلدی گنج دانش با دارا بودن بیش از ۱۵۰۰۰ مدخل، جامع‌ترین مجلد این مجموعه محسوب می‌شود. این کتاب یک فرهنگ واژگان فارسی به فارسی می‌باشد که دربرگیرنده شرح و معانی مداخل ادبی، اجتماعی، علمی، صنعتی، عمومی و همچنین اعلام (اسامی خاص) تاریخی و جغرافیایی است. گردآوری، ترجمه و تألیف این کتاب با بهره‌گیری از منابع گسترده،۱۰ سال به طول انجامیده است. در تعاریف به‌کاررفته در این کتاب، حتی‌الامکان از اصطلاحات تخصصی فنی و زبان‌شناسی استفاده‌نشده و این ویژگی، کتاب را برای عموم قابل‌استفاده نموده است. در این کتاب سوگیری نسبت به شاخه و یا گرایش خاصی وجود ندارد و سعی بر آن بوده که حجم مطالب مربوط به علوم مختلف تقریباً یکسان باشد؛ این خصوصیت در بخش اعلام نیز رعایت شده است.

چیدمان این کتاب، ابتدا به‌صورت فصل‌به‌فصل و در ۵۹ بخش صورت گرفته بود که فرآیند جستجو را دشوار می‌ساخت. درنهایت در جهت سهولت فرآیند تحقیق دانش‌پژوهان تصمیم گرفته شد که فهرست بندی کتاب به‌صورت الفبایی صورت گیرد و برخی از مداخل آن نیز جهت تفهیم بیشتر مطالب به‌صورت مصور ارائه شود.

برخلاف کتب مشابه غربی که تمرکز اصلی‌شان بر فرهنگ و زبان کشور خود است، این فرهنگ با هزاران مدخل بومی، یک منبع مناسب جهت تحقیق درزمینه فرهنگ ایران و اسلام می‌باشد.

کتاب فرهنگ دکتر بابک اعتمادی

مجموعه گنج دانش

گنج دانش حیوانات

گنج دانش حیوانات

علم جانورشناسی تأثیر بسزایی در شناخت محیط‌زیست دارد و به عنوان یک گرایش بین‌رشته‌ای در دامداری، جغرافیا و حتی علوم اجتماعی نقش مهمی ایفا می‌کند. این مجلد از سری مجلدات جامع 40 جلدی گنج دانش، ورودی به قلمرو اسرارآمیز حیوانات است. چیدمان مطالب آن موضوعی می‌باشد. در این مجموعه اطلاعاتی درباره موضوعاتی چون جهان جانوران، پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان و … بیان‌شده است. در جهت بومی‌سازی این کتاب، اطلاعاتی درباره طبیعت و جانوران ایران ارائه‌شده است. این کتاب مرجع مناسبی برای دوستداران حیوانات بومی ایران می‌باشد.

گنج دانش طبیعت

حفظ طبیعت و ارتباط آن با کیفیت زندگی بشر از کسی پوشیده نیست و طبیعت چه از جنبه زیبایی‌شناسی و چه از جنبه جهان فیزیکی به‌صورت کلی، نقش بسزایی در جوامع بشری ایفا می‌کند. این مجلد از سری مجلدات جامع 40 جلدی گنج دانش، طبیعت نام دارد و چیدمان مطالب آن به‌صورت موضوعی است. در این مجموعه اطلاعاتی درباره موضوعاتی چون اکوسیستم‌ها، تنوع غنی زیستی، کوه‌ها، جنگل‌ها، تالاب‌ها، غارها، سرخس‌ها و … بیان‌شده است. در جهت بومی‌سازی این کتاب، اطلاعاتی درباره طبیعت و علوم زیستی، جغرافیا و گیاهان ایران و هزاران مطالب خواندنی و متنوع دیگر درباره ایران ارائه‌شده است. این کتاب مرجع مناسبی برای دوستداران طبیعت می‌باشد.

گنج دانش طبیعت
گنج دانش رایانه

گنج دانش رایانه

این مجلد از سری مجلدات جامع ۴۰ جلدی گنج دانش درزمینه علوم رایانه است و نظر اجمالی و حقایق مهمی در ارتباط با کاربردهای تکنولوژی رایانه با چیدمان الفبایی ارائه می‌دهد. مداخل دیگری نیز در مورد مفاهیم پایه‌ای طراحی رایانه، برنامه‌نویسی، اینترنت و عناوین دیگری همانند اقتصاد و مسائل اجتماعی مشتق شده از رایانه وجود دارد. به‌روز بودن این کتاب در قیاس با بعضی کتب دانشگاهی، آن را درزمینه تحقیق در مورد محصولات جدید، تکنولوژی‌ها و مواردی که تنها در چند سال اخیر به وجود آمده‌اند کارآمد می‌کند. درنهایت به گستره‌های وسیع تصور انسان پرداخته‌شده و عناوینی چون نانوتکنولوژی و رایانه کوانتومی موردبررسی قرارگرفته است. در جهت بومی‌سازی این کتاب مطالبی درزمینه دستاوردهای ایرانی، تحقیقات داخل کشور و مشاهیر ایرانی درزمینه رایانه و تاریخچه رایانه در ایران ارائه‌شده است.

گنج دانش فضا

انسان‌ها در ایام قدیم با چشم غیرمسلح به مشاهده آسمان، خورشید و دیگر ستارگان می‌پرداختند و تنها با تعریفی خرافی به تفسیر آن می‌پرداختند. ولی امروزه با پیشرفت علم، بشر از این خرافات رهایی جسته و به درک عمیق‌تری از فضا دست‌یافته است. این مجلد از سری مجلدات جامع ۴۰ جلدی گنج دانش نگاهی به علم نجوم بوده و کاوشی در دانستنی‌های انسان از فضا ارائه می‌دهد. چیدمان مطالب در این کتاب موضوعی است و اطلاعاتی با سرفصل‌های فضا چیست؟، اکتشاف فضا، منظومه شمسی، ستاره‌های دنباله‌دار و شهاب‌ها، اسرار فضا و فضا برای همه بیان‌شده است. این مجموعه بومی‌سازی شده و این بدان معنا است که تلاش شده مطالبی درباره علم نجوم و دستاوردهای فضایی ایران ارائه شود.

گنج دانش فضا
گنج دانش علوم

گنج دانش علوم

قدرتمندترین سلاح بشر، علم، انسان را از خرافات رها ساخته و کیفیت زندگی را برای وی بالا می‌برد. این مجلد از سری مجلدات جامع 40 جلدی گنج دانش سفری مهیج به اکتشافات علمی است. چیدمان مطالب در این کتاب موضوعی است و اطلاعاتی درباره موضوعاتی چون علم حیات، علم مواد، علم فیزیک، علم کره زمین و فضا بیان‌شده است. این مجموعه بومی‌سازی شده و این بدان معنا است که اطلاعاتی درباره نخبگان، دانشمندان و فرهیختگان ایرانی، اختراعات و دستاوردهای علمی ایرانیان در تمامی رشته‌های دانش از زمان باستان تا کنون ارائه‌شده است.

گنج دانش دایناسور

علوم دیرینه‌شناسی و زمین‌شناسی کاربردهای گوناگونی در علم جغرافیا، مردم‌شناسی و دیگر علوم دارند و به عنوان گرایش‌های میان‌رشته‌ای نقش مهمی در کیفیت زندگی انسان ایفا می‌کنند. این مجلد از سری مجلدات جامع 40 جلدی گنج دانش، دایناسورها نام دارد. مطالعه این‌گونه کتب زمینه‌ساز علاقه انسان‌ها از کودکی به رشته‌هایی همانند دیرینه‌شناسی است. در این مجموعه اطلاعاتی درباره موضوعاتی چون عصر دایناسورها، دایناسورهای دوران تریاسه، ژوراسیک و کرتاسه، فسیل‌ها و … بیان‌شده است. در جهت بومی‌سازی این کتاب، مطالبی درباره تاریخ دوره‌های زمین‌شناسی و پیدایش اولین فسیل‌ها در ایران ارائه‌شده است.

کتاب گنج دانش دایناسورها
کتاب گنج دانش بدن انسان

گنج دانش بدن انسان

علم پزشکی از اولین و مهم‌ترین رشته‌های دانش بشری است و تأثیر آن بر افزایش کیفیت زندگی انسان‌ها بر کسی پوشیده نیست. پزشکان متعهد همواره از رشته خود احساس رضایتمندی می‌کنند. این مجلد از سری مجلدات جامع 40 جلدی گنج دانش، بدن انسان نام دارد. مطالعه این‌گونه کتب با تصاویری گویا از سازوکار بدن انسان، نهشتی مناسب جهت انتخاب و علاقه به رشته پزشکی در کودکان و نوجوانان به وجود می‌آورد. در این مجموعه مطالبی به‌صورت کوتاه و خواندنی درباره موضوعاتی چون بدن انسان، استخوان و استخوان‌بندی، ماهیچه‌های حرکتی، مغز و حس‌ها و … ارائه‌شده است. این کتاب بومی‌سازی شده است و این بدان معنا است که اطلاعاتی درباره ایران مانند معرفی دانشمندان و فرهیختگان ایرانی و علوم زیستی در کشور ما و صدها مطالب خواندنی و متنوع دیگر درباره ایران و کاوش در اینترنت و ارجاعات مناسب بیان‌شده است.